2013. április 27., szombat

Sport, étel, Egészséges Életmód, Ritával, a Testszobrásszal

Régóta ismerem Ritát, részben a gimiből, részben egy fehérvári edzőteremből, ahol oktatóként tevékenykedett amikor még én is ott laktam. Nagyon szerettem a spinning óráit, különösen egy karácsonyit amikor mécsesekkel és hangulatvilágítással, valamint karácsonyi dalokkal tette különlegessé az órát. Jelenleg otthon van a kisbabájával, de közben építgeti az oldalát,és edzéstippeket, terveket és életmódtanácsokat ad, hogy akár kevesebb pénzből is, de többet törődhessünk a testünkkel, egészségünkkel

Rita oldala: Testszobrász

Ha bemutatkozol, mik azok a dolgok, amiket elsődlegesen fontosnak tartasz elmondani?
R: Anya vagyok, feleség és nő. Így számomra azok a legfontosabb dolgok, melyeket ez a három szerep magába foglal.
Ki vagy, mivel foglalkozol?
R: Jelenleg otthon vagyok Házi Manómmal és igyekszem kitanulni a háztartásvezetés rejtelmeit. Vagyis olyan dolgokkal foglalkozom, melyekre korábban soha nem jutott időm, azonban mindig vágytam megvalósítani. Varrni, kézimunkázni tanulok, fűszernövényeket nevelek, virágokat ültetek, rengeteget Babázom, és a Kicsivel járva-kelve figyelem az embereket. És létrehoztam egy sportos életmódról szóló weboldalt, vagyis inkább blogot, amelyre már hosszú ideje készülök.

Mióta vált fontossá számodra a sport és a tudatos életmód?

R: Lételemem a mozgás gyerekorom óta. Imádok a szabad levegőn edzeni, kirándulni, bicajozni. Dundi kisgyerekként kezdtem, akit az anyukája igyekezett terelgetni a sportok felé, aki azonban belesüppedt a mostani generációkat még jobban fenyegető tévénézős, mozizós, csipszezős puhaságba.

Aztán jött a kamaszkor, amikor már kezdett számítani a megjelenés. A sport igazán fontossá akkor vált számomra, mikor egy ösztöndíj keretében egy külföldi iskolában tanulva bekerültem a tájfutó csapatba. Itt éreztem rá igazán a mozgás örömére, s tapasztaltam meg az érzést, hogy az iskolai tömegsport nem feltétlenül kell, hogy szenvedés legyen úgy, mint az itthoni „tesiórák”, sőt.

Egy verseny alkalmával utolsóként róttam a köröket, de annyira, hogy az előttem legutolsó versenyző egy teljes körrel hamarabb befejezte a futást. Nekem azonban egy egész stadionnyi, állva tapsoló ember drukkolt, s jobban örültek, mikor beértem a célba, mint magának, a győztesnek. Ekkor döbbentem rá, hogy ezt így is lehet csinálni, s kezdtem el fájlalni, hogy ez a fajta sportra nevelés nálunk mennyire hiányzik.

7 hónapja édesanya is vagyok, ami másfél embert kívánó 24 órás szolgálat – egyesek szerint. Én azonban úgy gondolom, hogy nem kell, sőt, nem szabad lemondanunk aktív életmódunkról gyermekünk születése után sem, hiszen mi állítjuk fel a követendő mintákat a Kicsiknek. Így felelősnek tartom magam és elsődleges feladatomként tekintek Gyermekem egészséges életmódra tanítására.

Milyen céllal készült és miről szól a Testszobrász oldalad?

R: A Testszobrász egy régi álmom, s tulajdonképpen összefoglalja mindazt, amit a sportról és egészséges táplálkozásról tudok és gondolok. Alapelvem a „Simple but not stupid”, vagyis egyszerű, de nem gagyi.
Ez igaz az edzéseimre és a táplálkozási ajánlásaimra egyaránt. Nem kell véleményem szerint az egészséges életmódot túlmisztifikálni. Egy-egy edzésem alig néhány gyakorlatból áll össze, s alig vesz igénybe 10-30 percet a napunkból, azt azonban garantálom, ha valaki lelkiismeretesen végigküzdi magát a gyakorlatsoron, biztos lehet benne, hogy eléri fitness céljait.

A Testszobrász nem más, mint egy mozgalom. Azokért az elszánt nőkért és férfiakért jött létre, akik otthonukban edzve bebizonyítják a világnak, hogy napi maximum fél óra tréninggel is elérhető egy egészséges, erős, elegáns test és magabiztos, friss, elégedett lélek.

Mi számodra a testmozgás, és milyen mozgásformákat ajánlasz a követőidnek?

R: Mára a testmozgás számomra már nem órákat felölelő edzőtermi edzést jelent. Ennek oka pedig nem más, mint a megváltozott életvitel. Az egyetemi évek alatt órákat töltöttem edzéssel napi szinten, azonban jelenleg erre nincsen módom. Mivel szeretek minden fronton legalább jól teljesíteni – legyen szó korábban munkáról, most pedig a jelen feladataimról – ki kellett alakítanom egy olyan edzéstervet először csak saját magamnak, mellyel ugyanazt az eredményt érhetem el lényegesen rövidebb idő alatt, mint korábban. Ennek ára azonban a maximális koncentráció és erőkifejtés. Ha viszont arra gondolok, hogy napi maximum 30 perc alatt elvégezhetem edzéseimet, melynek minden pillanatát élvezem, s nem kell róla és a magabiztosságomról lemondanom, megéri.

A Testszobrász edzéseket elsősorban azoknak ajánlom, akiknek maguknak is számos fronton kell teljesíteniük, s korlátozott szabadidővel rendelkeznek, de eredményt akarnak elérni testük formálása terén.

Emellett sokféle mozgásformát igyekszem bemutatni az oldalon, s mindenkit arra buzdítok, mindegy mit mozog, csak csinálja. Mert az embert mozgásra teremtették. Minden baj abból adódik, ha ezt az ősidők óta fennálló tulajdonságunkat elfojtjuk magunkban.

Mik a táplálkozási alapelveid, esetleg valamilyen konkrét táplálkozási formát követsz?

R: A táplálkozás, amit követek alapvetően a „mértékkel minőséget” alapelvre épül. Nem gondolnám, hogy bármely tápanyagot ki kellene hagynunk az étrendünkből, hiszen – ahogy azt fogazatunk is bizonyítja – mindenevőknek lettünk teremve. Az elfogyasztott ételek arányán érdemes elgondolkodni céljainknak megfelelően. Vagyis, ha valaki le szeretne dobni pár kilót, érdemes csökkentenie az elfogyasztott szénhidrát és zsír arányát.
Súlyt megtartani azonban csak akkor tudunk, ha megtaláljuk a számunkra megfelelő egyensúlyt. Sajnos a csúcsforma nagyon nagymértékben a táplálkozáson áll vagy bukik, s ezt a legnehezebb belőni. Azon túl, hogy saját testünk ismerete szükséges hozzá, elengedhetetlen az akaraterő és önkontroll.

Ha valaki hozzád fordul, mert nem érzi jól magát a bőrében, milyen módokon, tanácsokkal tudsz neki segíteni?

R: Mindenképpen azt javasolnám, hogy legalább heti 4 alkalommal sportoljon. Azért használom ezt a szót, mert tapasztalatom szerint sok nőtársam hajlamos azt hinni, hogy a takarítás, vagy a gyermekek hajkurászása a játszótéren kiválthatja a sportot. Bár kétségtelen, hogy ezek a tevékenységek is komolyan elfárasztanak, élettani szempontból változást nemigen hoznak.

Vagyis testünk erősebb, formásabb nem lesz tőle, s valószínű szívünk, keringésünk és tüdőnk sem erősödik tőle. (Mondjuk, ha kétnaponta futunk a gyerek mellett 2-3 kilométert, míg ő bicózik, az más.) A sport mellett pedig a meglévő táplálkozási szokások szigorú megvizsgálását, s ha szükséges, változtatások alkalmazását javasolnám.

Mozgás és/vagy egészségtudatos táplálkozás? Érdemes-e egyiket a másik nélkül?

R: A válaszom az adott embertől és a körülményektől függ. Vagyis egy egészséges emberre azt mondanám, nem érdemes a kettőt egymás nélkül végezni. Saját magamon tesztelve bizonyítottam, hogy a táplálkozás visszafogása sport nélkül nem hozza meg a várva várt eredményt, csak lelassult anyagcserét, lehangoltságot, állandó éhséget és a szellemi és fizikai teljesítmény romlását eredményezi.

Abban az esetben azonban, ha valaki egészségi állapota miatt nem tud mozogni (pl. valamilyen betegsége nem teszi ezt lehetővé), úgy gondolom, egy egészséges táplálkozás önmagában is komoly egészség- és közérzetjavuláshoz vezethet. Ez azonban extrém eset. Általában a gyors gyaloglás, úszás vagy kirándulás nem szokott megártani.

Aki követi az oldaladat tudja, hogy most éppen a Paleolit táplálkozással próbálkozol, azt tesztelgeted. Honnan jött az ötlet?

R: Nagyon sokat olvasok a legújabb táplálkozási trendekről. Legtöbbjüket megismerve elképedek és rosszul leszek, ha belegondolok a lehetséges következményibe. És itt szeretném megjegyezni, hogy mindenki gondolja át józan paraszti ésszel az adott (divat) diétát, mielőtt belefogna. Ne akarjuk egy hét alatt ledobni az évek alatt felszaporodó kilókat.
De visszatérve a kérdéshez, már hosszú ideje izgatta a fantáziámat ez az életmód. Tudni szerettem volna, mennyire érinti mélyen a pénztárcát a Paleo betartása, s érdekelt, valóban tapasztalhatóak-e azok a kellemes „mellékhatások”, melyekről oly sok paleolit-követő beszámol.
Mindemellett kíváncsi voltam a diéta betartásának bonyolultsági fokára is. Egyelőre még 3 hétig tesztelem a programot, s meglátom, mit tartok meg belőle magamnak a jövőben.

Milyenek az eddigi tapasztalataid?

R: A tapasztalataim alapvetően pozitívak. Eddig megnövekedett energiaszintről és mínusz 1,5 kilóról számolhatok be.
Vannak-e egyéb táplálkozási módok, amelyeket kipróbáltál, kipróbálnál a jövőben? (pl.vegetáriánus táplálkozás, Harcosok étrendre, Atkins diéta, 90 napos?)

R: Nos, igen. A 90 napos étrendet próbáltam és ebből a heti egy gyümölcsnapot, valamint a délelőtti gyümölcsfogyasztást jegyeztem meg magamnak jól, s gyakran alkalmazom.
Az Atkins diéta számomra nem követhető, a blogomon le is írtam ennek okát. Fontosnak tartom, hogy egy étrend ne legyen egyoldalú és az egészségre káros. A „lassan járj, tovább élsz” elv követője vagyok a fogyás terén is.

A következő tervem egy fitness versenydiéta kipróbálása, ami kőkemény, ezért fel kell kötnöm az alsóneműt elég magasra. Míg a paleo esetében az energizálás és tisztulás a cél, ebben az esetben eredmény-orientált leszek. Vagyis a testkompozícióban bekövetkező változásokra leszek kíváncsi.

Úgy érzem, elindult egy folyamat Magyarországon, és egyre többen fordulnak egy egészségesebb tudatosabb életmód felé. Egyetértesz-e ezzel, és ha igen, szerinted mi indította el ezt az örömteli változást?

R: Azt gondolom, ez így van, de sajnos az egészséges életmód még mindig nagyban pénztárca függő. És ha mélyen belegondolunk, sajnos ez valóban nem olcsó mulatság, ha körbenézünk az „ABC”-ben, vagy meglessük a helyi edzőterem árait. És itt jön a képbe megint a Testszobrász.

Az oldal bizonyítja, hogy ha akarjuk, soványabb pénztárcából is tudunk egészségesen élni. Hiszen ott vannak az ingyenes edzések, a saját és mások trükkjei, tapasztalatai. De ha mindez kevésnek bizonyul, két dologra hívnám fel a figyelmet: akarat és gondolat. Vagyis, el akarod érni a célod? Nagyon? Akkor gondolkozz és csináld! Hiszen az élet bármely területén mindig és minden fejben dől el.

Rita oldala: Testszobrász

Testszobrász a facebookon: Testszobrász a facebookon

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése